in

Andrew Hoy sa 62 godine osvojio dvije medalje na Olimpijskim igrama u Tokiju

Australijski jahač Andrew Hoy postao je sa 62 godine najstariji osvajač olimpijske medalje u historiji svoje zemlje nakon što je osvojio dvije medalje u eventingu, disciplini konjičkog sporta koja obuhvaća takmičenja u cross-countryju, dresuri i preskakanju prepona.

Hoy je na grlu Vassily de Lassos prvo osvojio srebro u ekipnom nadmetanju, a potom i bronzu u pojedinačnoj konkurenciji stigavši ukupno do svog šestog olimpijskog odličja na osmim olimpijskim igrama.

Ovo je poseban trenutak, ne događa se često”, kazao je Hoy.

Do sada je australijski rekord držao Bill Roycroft koji je u istoj disciplini na OI u Montrealu 1976. osvojio bronzu kao 61-godišnjak.

“Ne dolazimo na prvenstva, posebno na Olimpijske igre, da bismo završili na četvrtom, petom ili šestom mjestu. Došli smo po medalju”, dodao je Hoy posebno istaknuvši svoje grlo.

“Imam fantastičnog konja, Vassily de Lassos je jedan od najvećih svjetskih konja”.